W piątek, 1 maja 2026 roku w sali Centrum Kultury w Błaszkach odbył się VIII Turniej Szachów Szybkich o Puchar Burmistrza Błaszek. Zawody rozegrano systemem 7 rund, tempem 15 minut na zawodnika na partię, z podziałem na dwie grupy: juniorów do lat 15 oraz seniorów od 16 roku życia.
Organizatorami i uczestnikami turnieju byli zawodnicy reprezentujący KRS „Skarbek” Skalmierz oraz CK Błaszki. W rywalizacji udział wzięło łącznie 29 zawodników – 16 juniorów oraz 13 seniorów. Pomimo nieobecności części zgłoszonych uczestników, poziom sportowy turnieju był bardzo wysoki dzięki obecności zawodników posiadających kategorie szachowe oraz reprezentantów wielu klubów z województwa łódzkiego i wielkopolskiego.
Szczególnym gościem turnieju był Pan Maciej Sroczyński – mistrz FIDE, doświadczony zawodnik, sędzia, trener oraz popularyzator szachów, związany z klubem KTS Kalisz. Jego obecność była ogromnym wyróżnieniem dla organizatorów oraz wszystkich uczestników zawodów. Możliwość rozegrania partii z zawodnikiem tej klasy stanowiła dla wielu szachistów cenne doświadczenie i dodatkową motywację do dalszego rozwoju.
W turnieju uczestniczyli zawodnicy reprezentujący m.in.:
KRS „Skarbek” Skalmierz, CK Błaszki, FCC Wrocław, GOK Wierzbinek, Klub Szachowych Wojowników z Bełchatowa, KTS Kalisz, OTSz Ostrów Wielkopolski, UKS Skoczek Milicz, UKS Smecz Konin oraz UKS Szach-Mat Syców.
Tak liczna obecność zawodników klubowych z różnych regionów kraju znacząco podniosła rangę wydarzenia i stworzyła uczestnikom możliwość rywalizacji z silnymi przeciwnikami oraz zdobywania cennego doświadczenia turniejowego.
Reprezentanci CK Błaszki
• Kordian Pichlak – junior,
• Julia Grandyberg – juniorka.
Reprezentanci CK Błaszki i KRS „Skarbek” Skalmierz
• Grażyna Siwiak – juniorka,
• Igor Bernacik – junior,
• Marcel Bernacik – junior grający w grupie seniorów.
Reprezentanci KRS „Skarbek” Skalmierz
• Nikodem Skąpski,
• Emil Skąpski,
• Marek Skąpski,
• Bohdan Parukh,
• Marek Michalski,
• Paweł Olejnik.
Po wielu emocjonujących pojedynkach nasi zawodnicy osiągnęli bardzo dobre wyniki.
Wyniki – grupa juniorów
• Igor Bernacik – 3 miejsce,
• Nikodem Skąpski – 8 miejsce,
• Grażyna Siwiak – 11 miejsce,
• Kordian Pichlak – 12 miejsce,
• Julia Grandyberg – 14 miejsce.
Wyniki – grupa seniorów
• Paweł Olejnik – 3 miejsce,
• Bohdan Parukh – 6 miejsce,
• Marek Michalski – 8 miejsce,
• Marek Skąpski – 11 miejsce,
• Emil Skąpski – 12 miejsce,
• Marcel Bernacik – 13 miejsce.
Klasyfikacja końcowa – juniorzy
1. Wojciech Spychalski – KTS Kalisz
2. Julian Krawczyk – OTSz Ostrów Wielkopolski
3. Igor Bernacik – KRS „Skarbek” Skalmierz / CK Błaszki
Klasyfikacja końcowa – seniorzy
1. Maciej Sroczyński – KTS Kalisz
2. Eugeniusz Murawski – UKS Skoczek Milicz
3. Paweł Olejnik – KRS „Skarbek” Skalmierz
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a najlepsi zawodnicy nagrody za zajęcie miejsc na podium.
Turniej przebiegał w bardzo dobrej atmosferze i dostarczył uczestnikom wielu sportowych emocji. Udział w zawodach był doskonałą okazją do sprawdzenia swoich umiejętności, zdobycia doświadczenia oraz integracji środowiska szachowego.











