„Ci, którzy nie znają swojej historii, są skazani na jej powtarzanie” Jose Ortega y Gasset
22 stycznia 2023 roku obchodzimy 160 rocznicę Powstania Styczniowego. Wybuchło ono w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku. Było to największe powstanie przeciwko zaborcy rosyjskiemu. Podczas 15 miesięcy stoczono 1200 potyczek, a w szeregach walczących było przeszło 200 tys. ochotników pochodzenia szlacheckiego i chłopskiego.
Gmina Błaszki, upamiętniając największy w XIX wieku zryw zbrojny Polaków, uczciła pamięć tego ważnego wydarzenia. Z tej okazji w miejscach pamięci zlokalizowanych na terenie Gminy Błaszki złożono kwiaty i zapalono symboliczne znicze ku pamięci wszystkich walczących i poległych Powstańców. Bo to bardzo ważne, byśmy zachowali pamięć o bohaterach.
Szczególną pamiątką powstańczych działań na terenie naszej Gminy są mogiły poległych powstańców:
- Nagrobek Ś.P. Macieja Piaszczyńskiego, powstańca z oddziału ppor. Bąkowskiego, który poległ 23. 08. 1863 r. pod Równą k. Błaszek w walce z zaborczymi wojskami rosyjskimi. (Cmentarz parafialny w miejscowości Chrzanowice)
- Nagrobek Ś.P. pułkownika Bronisława Rudzkiego. Był to naczelnik Powstańczy Województwa Kaliskiego, który przewodnicząc zebraniu szlachty we dworze w Gruszczycach, odebrał sobie życie, nie chcąc dostać się do niewoli rosyjskiej. (Cmentarz parafialny Gruszczyce)
- Grób powstańców z oddziału Wincentego Pągowskiego poległych we Wrzącej w 1863 roku w walce z Rosjanami o wolną Polskę. (Cmentarz parafialny Wojków).
- Krzyż powstańczy, znajdujący się na polu bitwy, upamiętniający Bitwę pod Wrzącą, która rozegrała się w czasie Powstania Styczniowego 16 listopada 1863 roku, stoczona przez powstańców styczniowych z oddziałami rosyjskimi.
„Ja nie wiem, czy jest sens. Wiem tylko, że jest mus.” Romuald Traugutt, dyrektor powstania styczniowego