KURENDA
Szanowni Mieszkańcy!
Zwracamy się z uprzejmą prośbą do wszystkich producentów rolnych z terenu naszej gminy, aby stosować środki ochrony roślin w sposób nie wytwarzający zagrożenia dla zdrowia ludzi i zwierząt oraz skażenia środowiska naturalnego.
Szczególną uwagę, pragniemy zwrócić na trwający obecnie sezon wegetacyjny oraz kwitnienie roślin będących pożytkiem dla owadów zapylających. Informujemy, iż nieprawidłowo wykonywane zabiegi chemicznej ochrony roślin, szczególnie przy użyciu insektycydów, niosą niezwykle duże zagrożenie dla pszczół i innych zapylaczy. Należy pamiętać, iż podstawą stosowania chemicznych środków ochrony roślin są informacje zawarte w etykiecie preparatu, która stanowi instrukcję jego stosowania.
Największym zagrożeniem dla pszczół jest wykonywanie zabiegów owadobójczych, dlatego należy minimalizować ryzyko zatruć m.in. przez:
- nie stosowanie środków toksycznych dla pszczół w okresie kwitnienia roślin;
- unikanie opryskiwania plantacji, na których występują kwitnące chwasty;
- dobieranie preparatów mało toksycznych dla pszczół;
- przestrzeganie okresów prewencji;
- przeciwdziałanie znoszeniu cieczy opryskowej podczas zabiegu;
- wykonywanie zabiegów wieczorem, po zakończonych lotach owadów;
- zabezpieczenie uli, jeżeli istnieje zagrożenie zatrucia pszczół;
Zgodnie z zasadami dobrej praktyki rolniczej oprysku nie należy również wykonywać w trak-cie, kiedy pszczoły oblatują plantację, nawet, jeżeli stosuje się środki z zerową karencją dla pszczół.
Warto podkreślić, że w naszej strefie klimatycznej blisko 80-90% roślin zapylanych jest przez owady. Najważniejszą rolę w zapylaniu odgrywa pszczoła miododajna. Oprócz zwyżki plonów roślin zapylanie poprawia także ich jakość, min. zwiększa ciężar nasion, poprawia ich wyrównanie, siłę i energię kiełkowania, zwiększa zawartość cukrów i witamin w owocach wytworzonych z zapylonych kwiatów.
Mając powyższe na uwadze prosimy wykonywać zabiegi chemiczne z należytą uwagą i starannością.